Paradontoza - Paradontoza, można z nią wygrać

MEDserwis.pl > Paradontoza >Paradontoza, można z nią wygrać

Paradontoza, można z nią wygrać

Wygraj z parodontozą

Kładziemy dziś ogromny nacisk na walkę z próchnicą. Zapominamy jednak o innym, równie ważnym i nawet bardziej od próchnicy niebezpiecznym schorzeniu jamy ustnej. Parodontoza dotyka ponad 70 proc. polskiego społeczeństwa. Wiele osób jednak nie ma pojęcia, że z parodontozą należy toczyć walkę, co więcej – że można ją wygrać.

Parodontoza to choroba przyzębia, czyli struktur otaczających i utrzymujących nasze zęby. Niestety ze względu na powszechność występowania i skutki jakie za sobą niesie, parodontozę zaliczać należy do grupy chorób społecznych. Zaawansowaną postać parodontozy ma co dziesiąty Polak.

Nie bagatelizuj pierwszych objawów
Objawy choroby przyzębia, które można zaobserwować gołym okiem, a które powinny zaniepokoić to:
• obnażenia szyjek zębowych i nadwrażliwość zębów,
• ruchomość zębów,
• krwawienie dziąseł,
• rozrost dziąseł,
• zmieniony zapach z ust.
Inne objawy musi ocenić lekarz w badaniu klinicznym i radiologicznym.

Jak leczyć i wyleczyć?
Polacy radzą sobie z objawami parodontozy głównie za pomocą stosowania leczniczych past do zębów, płukanek czy żeli do smarowania dziąseł. Tego typu środki działają aseptycznie, łagodzą i usuwają niektóre objawy zapalne. Niestety jest to wyłącznie leczenie objawowe, które nie usuwa przyczyny choroby i nie zatrzymuje trwale postępu parodontozy!

zdjecie

Leczenie parodontozy składa się trzech faz:
I faza wstępna: leczenie usuwające przyczynę choroby
Obejmuje profesjonale oczyszczenie zębów przez lekarza lub higienistkę, wyeliminowanie drażniących czynników, plastykę zębów w miejscach gromadzenia się płytki nazębnej, profesjonalny instruktaż higieny jamy ustnej celem umożliwienia kontynuacji higienizacji w domu.

II faza korekcyjna: usuwająca skutki
Zabiegi chirurgiczne, których celem jest naprawa lub regeneracja uszkodzonych struktur przyzębia lub zabiegi plastyczne chirurgii śluzówkowo-dziąsłowej (pokrywanie obnażonych szyjek, plastyka dziąseł etc.). Celem tych zabiegów jest pełne odtworzenie zniszczonych w wyniku choroby struktur otaczających i utrzymujących nasze zęby.

III faza podtrzymująca efekty leczenia
Faza utrzymująca wizyty kontrolne, profesjonalne oczyszczania zębów, laseroterapię, leczenie farmakologiczne.Nie odkładaj na później
Najczęstsze konsekwencje nieleczonej choroby przyzębia to oczywiście osłabienie i utrata struktur otaczających zęby, co doprowadza z czasem do ich rozchwiania, przemieszczenia i ostatecznie utraty. Wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy, ale parodontoza może także prowadzić do powikłań ogólnoustrojowych. Bakterie z kieszonek dziąsłowych mogą bowiem przedostawać się naczyniami krwionośnymi na obwód i przyczyniać się negatywnie do tworzenia mikrozakrzepów, zmian miażdżycowych, chorób serca i układu sercowo-naczyniowego, zawałów, zaburzeń gospodarki węglowodanowej organizmu, zapaleń płuc a u kobiet w ciąży do przedwczesnych porodów i niskiej wagi urodzeniowej noworodków.

zdjecie


Walka z parodontozą może być skuteczna, należy jednak w porę zgłosić się do lekarza – periodontolog odpowiednio dobierze leczenie co pozwoli uniknąć zaburzeń estetycznych i funkcjonalnych w jamie ustnej.

Specjalista periodontologii i stomatologii ogólnej. Certyfikowany implantolog (z tytułem naukowym MSc w tej dziedzinie). Jest współwłaścicielem kliniki stomatologicznej Trio-Dent w Warszawie, gdzie na co dzień przyjmuje pacjentów. Od 2013 roku jest fundatorem i wiceprezesem Fundacji Dr Laskus.

dr n. med. Agnieszka Laskus


Paradontoza

 

 

medserwis.pl Telewolt Sp. z o.o. 00-671 W-wa, ul. Koszykowa 70 lok.2, tel.: 601 410 411, e-mail: medserwis@medserwis.pl